Edvin From, skulptur
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EDVIN FROM (1897-1964): Häst, skulptur i snidat, bemålat och betsat trä, h. 22, l. 24 cm, signerad med monogram EF.
.
Edvin From kom från Ljusdal, Hälsingland. Han och hans far Lars From (1867-1945) snidade bland annat mycket vackra hästar. Oftast är hästarna signerade med initialer EF på den bakre hoven.
smärre skador på hästens öron
350404
2015-12-22