Edvin From, skulptur

Edvin From, skulptur
Edvin From, skulptur
Edvin From, skulptur
Edvin From, skulptur
Edvin From, skulptur
Edvin From, skulptur
Edvin From, skulptur
Edvin From, skulptur

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

EDVIN FROM (1897-1964): Häst, skulptur i snidat, bemålat och betsat trä, h. 22, l. 24 cm, signerad med monogram EF.
.
Edvin From kom från Ljusdal, Hälsingland. Han och hans far Lars From (1867-1945) snidade bland annat mycket vackra hästar. Oftast är hästarna signerade med initialer EF på den bakre hoven.

smärre skador på hästens öron

350404

2015-12-22