Byrå av Asplinds verkstad i Falun

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

NILS JOHAN ASPLINDS VERKSTAD (hallrättsmästare och hovmålare i Falun 1785-1820), byrå, sengustaviansk, etikettsignerad, stommen sannolikt utförd av snickarna Dehlin & Nordenlund i Dalarna, övre lådförstycke och sidor med polykromt målade bårder i pompejansk stil i Louis Masreliez art, nyckel medföljer, höjd 82, 100 x 51 cm
PROVENIENS: Verner Rylander och hans maka Frida, född Mörk, Mora
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare
Frida Mörks föräldrahem var granne med Zorngården i Mora, sedermera kom hon att arbeta som hushållerska hos makarna Zorn under åren 1900-1914. Hennes blivande make Verner Rylander kom att bli Anders Zorns alltiallo på gården, mellan åren 1898-1914. Frida och Verner gifte sig 1914 och flyttade till Kristinehamn, men återvände till Mora 1921 och bosatte sig i Fridas föräldrahem. Åter i Mora drev paret konditori Brogården och några år senare Rylanders frukt- och konfektyraffär. Sannolikt fanns Asplindbyrån i Fridas familj sedan tidigare, då hennes mor, Margareta Elisabeth, född Norberg, härstammade från Falun, Stora Kopparberg.

Lackad, retuscher, skivan med senare bemålning, draghandtag ej ursprungliga

350824

2016-01-08