Stolar Eames
Vollendet
2015-12-24
350926
| Höchstes Gebot | 4 800 SEK |
| Schätzwert | 5 000 SEK |
CHARLES & RAY EAMES, stolar, 6 st, "DSX", design Charles & Ray Eames, tillverkad på licens av NK´s fabriker i Nyköping, stomme i metall, stoppad sits med blå klädsel och glasfiberförstärkt plast
PROVENIENS: Nationalmuseums fasta inredning
Slitage, skador, fothylsor i plast kan saknas