Endre Nemes Förvånad pelikan

Endre Nemes Förvånad pelikan
Endre Nemes Förvånad pelikan

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ENDRE NEMES (1909-1985): Förvånad pelikan
signerad och daterad Endre Nemes 1974/7, collage och tempera på papper, 29,3 x 20,5 cm
PROVENIENS: Lena Nemes (konstnärens dotter)
Stockholms Auktionsverk, Endre Nemes, hösten 2012, katalognr 289 (avbildad i färg på helsida i katalogen)
LITTERATUR: Jan-Gunnar Sjölin: Endre Nemes, del 1, Arcana 1996, No 287

351062

2015-12-24