Sekretär från Margretelunds slott
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, mahognyfanerad, beslag i mässing, lådinredning bakom klaff, kannellerade hörnstolpar, sidorna med bärhandtag, skiva av kalksten, höjd 120, 113 x 57 cm
PROVENIENS: Margrethelunds slott, Åkersberga
Skador, slitage, kompletteringar och lagningar, delar saknas
351161
2015-12-29