Sekretär från Margretelunds slott

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, mahognyfanerad, beslag i mässing, lådinredning bakom klaff, kannellerade hörnstolpar, sidorna med bärhandtag, skiva av kalksten, höjd 120, 113 x 57 cm
PROVENIENS: Margrethelunds slott, Åkersberga

Skador, slitage, kompletteringar och lagningar, delar saknas

351161

2015-12-29