Mekanisk leksak
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GREPPERT & KELCH, mekanisk figur, 1930-tal, man dragande en kärra, litograferad plåt i ett flertal färger, märkt baktill "551", spiralfjäderverk, under gång hoppar en mindre figur upp och ner genom en lucka på vagnen, längd ca 15 cm
"fast" uppdragningsnyckel saknas, funktion defekt, lackskador
351230
2015-12-25