Mekanisk leksak

Mekanisk leksak
Mekanisk leksak
Mekanisk leksak
Mekanisk leksak
Mekanisk leksak
Mekanisk leksak

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GREPPERT & KELCH, mekanisk figur, 1930-tal, man dragande en kärra, litograferad plåt i ett flertal färger, märkt baktill "551", spiralfjäderverk, under gång hoppar en mindre figur upp och ner genom en lucka på vagnen, längd ca 15 cm

"fast" uppdragningsnyckel saknas, funktion defekt, lackskador

351230

2015-12-25