Commode á vantaux, efter Guillaume Beneman
Klubbat för:
120 000 SEK
60 000 SEK
COMMODE A VANTAUX, Louis XVI-stil, sannolikt Paris omkring 1900, efter Guillaume Beneman, fanérad med mahogny på ekstomme, ymning beslagsuppsättning i förgylld brons, sargen med äggstav, övre lådor med eklöv, mitten med Zeus åskvigg, fronten med troféknippe, sköld med Medusahuvud, eklövs- och lagerkvistar, hörnen i form av pilkoger, tassfötter på tryckt klot, låset märkt P. Keul Paris, skiva av carraramarmor, nyckel medföljer, höjd 96, 190 x 71 cm, smärre fanérskador, torrsprickor och nagg
PR
smärre fanérskador, lösa delar medföljer
351627
2016-01-18