Autografer av Pelé, Nacka Skoglund Sportauktion
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
AUTOGRAFER, 1950-tal, skissblock, Fotbolls-VM 1958: Brasilien, Frankrike, Sovjet, Mexico, Klubblag: Arsenal, Juvenus, Lokomotiv, Udinese, Övrigt fotboll: enstaka av svenska VM-58 spelare (Liedholm, Gren, Simonsson, Kalle Svensson, Parling, Hamrin, Bergmark, Axbom, Nacka Skoglund), Pelé (3 st), Svenska B-landslaget i fotboll, allsvenska klubbar bla Djurgårdens IF och AIK, IFK Norrköping, Övriga sporter: USA - ishockey, Friidrott: Tysklands och Finska Friidrottslandslag -57, Ishockey: Tre Kronors VM-trupp (VM mästare 57), Djurgårdens IF, Eddie Machen (tungvikt), pingis, skidor, bandy, friidrott (Emil Zatopek),
Autografer på tidningsklipp, bilder mm. Skissblockets mått 31,5x25 cm, ca 60 sidor.
PROVENIENS: Autografer tagna direkt av nuvarande ägares far på 1950-talet
351865
2016-02-27