Autografer Brasilien VM-58 mfl, Sportauktion

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

AUTOGRAFER, 1950-tal, skissblock, 1950-tal, mestadels signerade fotbollslagbilder från bla Rekord Magasinet: Brasilien VM-58 (lagbild/tidningsklipp), Franska landslaget VM 58 (delar,lagbild) Svenska landslaget 1950-tal (lagbilder, ca 8), Arsenal, IFK Göteborg, Degerfors IF, Djurgårdens IF, Hammarby IF, IFK Norrköping (Svenska mästare 1956-57), Malmö FF, Pressens-lag, Hälsingborgs IF, AIK, Sandvikens IF, Övrigt: Redbergslids Ik (Handboll), Tre Kronor (autografer, ej bild))Örebro SK (bandy), Djurgården IF (Ishockey), Svenska ungdomslandslaget (fotboll), Leksands IF (Ish.), AIK (Ish.), IK Göta (Ish.), AIK (bandy), AIK (Handboll), Hammarby (bandy) mm. Autografer på tidningsklipp, bilder, papper mm.
Skissblockets mått 31x22 cm,
PROVENIENS: Autografer tagna direkt av nuvarande ägares far på 1950-talet

351973

2016-02-27