Two Famille Verte Dishes
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
A SET OF TWO FAMILLE VERTE DISHES, decorated with foliage and flowers, one dish´s exterior with iron red flowers, 17th century, diameter c. 28 cm
SKÅLFAT, 2 st, porslin, Kina, 1600-tal, dekor i famille verte med motiv av blomsterrankor, ett skålfats utsida med blommor i järnoxidrött, diameter ca 28 cm
Minor nicks, firing defects
Smärre nagg, tillverkningsdefekter
352023
2016-01-10