Bordspendyl empire
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BORDSPENDYL, pariskvalité i empire, signerad J.n J.h Hanset à Bruxelles (urmakare verksam i Bryssel omkring 1800), matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, sparytor av polerad brons, i form av Merkurius med sina attribut börs och kaducé, lutad mot bomullsbal, hel- och halvslag, höjd 37, 30 x 10,5 cm, smärre slitage, mindre emalj- och glasnagg, obetydliga kompletteringar
Smärre slitage, mindre emalj- och glasnagg, obetydliga kompletteringar. Nyckel och pendel finns att avhämta i Utlämningen.
352040
2016-01-08