Skrivbord stockholmsarbete Fredrik I:s tid

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

SKRIVBORD, stockholmsarbete, Fredrik I:s tid, 1700-talets första hälft, fanerat med alrot, masurbjörk och valnöt, svärtade detaljer, förgyllda beslag i mässing, uppsats med lådor, sargen med en låda, nyckelskyltar med adliga kronor, svängda ben, fotkryss, avslutande klotfötter, höjd 94, 107 x 69 cm
PROVENIENS: Bukowskis Internationella auktion, våren 1996, katalog 500, nr 408

Smärre skador, lagningar och kompletteringar, spår av två draghandtag, låsen 1800-tal

352263

2015-12-31