Soffa från Tidö slott
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFA, barockstil, 1800-talets andra hälft, ymnig träskuren och delvis genombruten dekor av akantus, putti bärande heraldiska kronor, växtornamentik, stoppade ryggbrickor, armlän med voluter, svärtad med förgyllda detaljer, höjd 126, 201 x 78 cm
PROVENIENS: Tidö slott, Rytterns socken, Västmanlands län
LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Västmanland, Stockholm 1910, avbildad i Gyllenlädersrummet sidan 29
Smärre slitage och torrsprickor
352289
2015-12-31