Stolar från Tidö slott

Stolar från Tidö slott
Stolar från Tidö slott
Stolar från Tidö slott
Stolar från Tidö slott
Stolar från Tidö slott
Stolar från Tidö slott
Stolar från Tidö slott
Stolar från Tidö slott
Stolar från Tidö slott
Stolar från Tidö slott
Stolar från Tidö slott
Stolar från Tidö slott
Stolar från Tidö slott
Stolar från Tidö slott

Klubbat för:

4 800 SEK

6 000 SEK

STOLAR, 4 st, barockstil, 1800-talets andra hälft med inslag av äldre delar, ymnig träskuren och delvis genombruten dekor av akantus, putti bärande heraldiska kronor, växtornamentik, stoppade ryggbrickor, svärtade med förgyllda detaljer, sitthöjd 49 cm
PROVENIENS: Tidö slott, Rytterns socken, Västmanlands län
LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Västmanland, Stockholm 1910, jämför övriga delar ur möbelgruppen i Gyllenlädersrummet sidan 29

Slitage, obetydliga torrsprickor

352303

2015-12-31