Eva Bengtsson

Eva Bengtsson
Eva Bengtsson
Eva Bengtsson
Eva Bengtsson
Eva Bengtsson
Eva Bengtsson

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

EVA BENGTSSON, skål, stengods, glasyr i rött och blått mot brun fond, signerad Eva Bengtsson, höjd 8, diameter 35 cm

HISTORIK: Eva Bengtsson, född 1955. Efter en kortare keramikkurs sökte hon till Konstfack i Stockholm där hon studerade under ett år, därefter gick hon på Konstindustriskolan i Göteborg 1976-1980. Eva arbetade som frilans för Rörstrand perioden 1985-88 och gjorde då en del ateljégods som exempelvis skålar, fat och vaser. Från ca 1990 har hon en egen ateljé i Frillesås Halland där hon skapar skulpturala objekt, väggdekorationer, flätade korgar, stora urnor, krukor och vaser, ofta med text i form av kärleksbudskap eller livsbejakande ramsor.

Krackelyr

352369

2016-01-01