Vaser och tekanna Kina

Vaser och tekanna Kina
Vaser och tekanna Kina
Vaser och tekanna Kina
Vaser och tekanna Kina
Vaser och tekanna Kina
Vaser och tekanna Kina
Vaser och tekanna Kina
Vaser och tekanna Kina

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MINIATYRVASER, 3 st, TEKANNA, porslin, Kina, 1700/1800-tal, dekor i famille rose med motiv av blommor respektive figurscen, vaserna med svarvade lock och socklar i svärtat trä, höjd ca 8,5-12 cm (exkl trädetaljer på vaserna, totalhöjd vaser ca 13 cm

Slitage, nagg, Tekannan med lagningar vid handtaget

352442

2016-01-02