Mat- och kaffeservis Gunnar Wennerberg

Klubbat för:

6 400 SEK

Schätzwert

6 000 SEK

Beschreibung

GUNNAR WENNERBERG, mat- och kaffeservis, 70 dlr, "Gullviva", porslin, 1900-talets början, jugend, Gustavsberg, bestående av: 6 djupa tallrikar, 9 mattallrikar, 11+12 assietter, 10 desserttallrikar, 2+2 uppläggningsfat, 2 skålar, såsskål, såskanna, 12 kaffekoppar med fat, gräddkanna, sockerskål
HISTORIK: Modellen formgiven år 1896 inför Stockholmsutställningen 1897

Zustandsbeschreibung

Dekoren med smärre slitage, terrin med spricka, udda terrinfat samt udda kaffefat medföljer

352460

2016-01-02