Axel Jungstedt Plafondmåleri St Olai kyrka

Klubbat för:

7 000 SEK

Schätzwert

8 000 SEK

Beschreibung

AXEL JUNGSTEDT (Norrköping 1859-1933 Stockholm), (2) Mytologiska figurscener, signerade och daterade Axel Jungstedt 1893, olja på duk tillverkad av Svanström & Co, Norrmalmstorg 1, Stockholm, omkringliggande guldgrund, 63x63cm vardera

HISTORIK:
Studier till plafondmålningar tidigare i St Olai kyrka i Norrköping. I slutet av 1800-talet genomgick kyrkan en renovering. Interiören försågs med målningar och stuck i barock stil, utförda av Axel Jungstedt, Olle Hjortzberg och Sven Scholander. Mellan 1945-49 i samband med reparation av taket genomgick kyrkan återigen en förändring av interiören varvid nybarock dekorationerna avlägsnades. Då dessa gått förlorade, är de två aktuella målningarna den enda kända vittnesbörden som visar hur den ursprungliga 1800-tals inredningen såg ut. Stlistiskt visar målningarna likhet med den franske konstnären William Adolphe Bouguereau (1825-1905 ), hos vilken Jungstedt studerade på 1880-talet.

Zustandsbeschreibung

352942

2016-01-06