Slaglåsgevär

Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

13 000 SEK

SLAGLÅSGEVÄR, dubbelpipigt, österrikiskt av Martin Mayer, (Wien 1820-48, kejserlig hovbössmakare), damaskerade pipor med påskrift i guld: K K Hof Gewehrkammer, bakåtvända graverade lås med fågelhund, numrerad vid svansskruven "6", kolvkappa i vitmetall, halvstock i valnöt, varbygel i graverat stål, fingerstöd av horn, kolven numrerad med inventarienummer 579, längd 115 cm
Proveniens: Identifierat av Heeresgeschichtliches Museum i Wien med hjälp av inventarienumret: tillverkat av Mayer 1847 och köptes av den Kejserliga familjen för 80 floriner. Det såldes 1926 på Dorotheum för 30 Shilling.

353100

2016-01-21