Bestick silver Evald Pettersson Skövde

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BESTICK, 89 dlr, silver, bl a Evald Pettersson, Skövde, 1900-talets första del, olika årsstämplar, bestående av: 6 matskedar, 6 matgafflar, 6 matknivar, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 11 smörgåsknivar, 5+6+7 smörgåsgafflar, 6 ost-/fruktknivar, 12 kaffeskedar,
total vikt exkl. knivar ca 2420 g

Bruksslitage, repor

353123

2016-01-08