Emma Toll porträtt av Ivan Lönnberg

Klubbat för:

3 400 SEK

Arviointi

3 000 SEK

Kuvaus

EMMA TOLL (Nyköping, 1847-1917 Stockholm):
Porträtt av konstnären Ivan Lönnberg (21 november 1891-1918) som 1-åring, signerad och daterad "Emma Toll - 92", a tergo påskrift i bläck "Ivan Lönnberg 1892 aquarell av Emma Toll" samt på ramens baksida "Ivan L-g 1892", tusch och akvarell, täckvitt, ramad ca 26x15,5 cm
Förgylld och ornamenterad originalram, förgylld originalpasspartout, ca 35,5x 25 cm

HISTORIK: Ivan Lönnberg anses idag vara en av pionjärerna inom utvecklingen av modernismen i Sverige. 1918 stupade han i 1:a världskriget efter att ha tagit värvning hos fransmännen, endast 27 år gammal. Nutida forskning har visat att Lönnberg var oäkta son till konstnären Per Ekström (1844-1935) och konstnärinnan Signe Lönnberg (┼ 1936), i sitt gifte med Oscar Petterson. Ekström och Lönnberg hade träffats i Paris i mitten av 1880-talet genom konstnärsvänner, av vilka en var Emma Toll. För en utförlig beskrivning av Ekströms och Lönnbergs relation, se S. Björklund, Ivan Lönnberg. Konstnären som stupade i första världskriget, 2015, ss. 185-209. Det aktuella porträttet utfördes troligen på familjen Lönnbergs gård Munkebo i Östergötland, där Emma Toll var en ofta sedd gäst.

Kuntoraportti

353223

Päivämäärä:

2016-01-09