Bassäng Persien 1700/1800-talets första hälft
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BASSÄNG, s.k. Tasht, Persien, 1700/1800-talets första hälft, driven koppar med rester av förtenning, klamrar med slaglod i centrum av botten och horisontalt längs det bukiga livet, rik stucken dekor, i centrum text från Koranen inom ett ramverk med sågtandad kant och vegetativa ornament, runtom strödda fiskar och cypresser, brättet med dekor av mirabotor, höjd 18 cm, diameter 63 cm
Slitage, lagning
353314
2016-01-09