Bassäng Persien 1700/1800-talets första hälft

Klubbat för:

5 200 SEK

10 000 SEK

BASSÄNG, s.k. Tasht, Persien, 1700/1800-talets första hälft, driven koppar med rester av förtenning, klamrar med slaglod i centrum av botten och horisontalt längs det bukiga livet, rik stucken dekor, i centrum text från Koranen inom ett ramverk med sågtandad kant och vegetativa ornament, runtom strödda fiskar och cypresser, brättet med dekor av mirabotor, höjd 18 cm, diameter 63 cm

Slitage, lagning

353314

2016-01-09