Spegel Jonas Frisk
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JONAS FRISK, spegel, stockholmsarbete i empire, etikettmärkt Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), träskuren dekor, bly och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med figurscen med fåglar, ornamentik, höjd 202 x 100 cm
Senare glas, bakstycke saknas, lagningar och skador, dekorkloss saknas
353709
2016-01-14