Spegel Jonas Frisk

Spegel Jonas Frisk
Spegel Jonas Frisk
Spegel Jonas Frisk
Spegel Jonas Frisk
Spegel Jonas Frisk
Spegel Jonas Frisk
Spegel Jonas Frisk
Spegel Jonas Frisk

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

12 000 SEK

JONAS FRISK, spegel, stockholmsarbete i empire, etikettmärkt Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), träskuren dekor, bly och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med figurscen med fåglar, ornamentik, höjd 202 x 100 cm

Senare glas, bakstycke saknas, lagningar och skador, dekorkloss saknas

353709

2016-01-14