Sabel
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SABEL, svensk, m/1770 för Savolax fotjägare eller m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, P-stämplad klinga, balja med 2 mässingsbeslag, längd 81 cm
Proveniens: Tullverket
korrosion, doppskon skadad, en bygel lagad, maskhål i kaveln
354116
2016-01-21