Kinesiskt skålfat

Kinesiskt skålfat
Kinesiskt skålfat
Kinesiskt skålfat
Kinesiskt skålfat

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SKÅLFAT, porslin, Kina, 1600-tal, Kangxi (1662-1722), konturerat brätte, dekor i underglasyrblått med motiv av trädgård, botten märkt med löv, diameter ca 28 cm

AN UNDERGLAZED DISH, sculpted rim, decorated with garden and flying insects, base marked with leaf, Kangxi (1662-1722), diameter c. 28 cm

Sprickor, nagg
Cracks, nicks

354266

2016-01-28