Collier förgyllt tenn Svenskt Tenn
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANNA PETRUS, collier, förgyllt tenn, Svenskt Tenn 1940-tal, i form av lejon i språng, längd ca 45 cm, med lås 47
HISTORIK: Lejonet är formgivet av Anna Petrus vid 1920-talets andra hälft. Estrid Ericson använde det som dekor på olika föremål
Lagning vid låset, senare lås
354681
2016-01-24