Collier förgyllt tenn Svenskt Tenn

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ANNA PETRUS, collier, förgyllt tenn, Svenskt Tenn 1940-tal, i form av lejon i språng, längd ca 45 cm, med lås 47
HISTORIK: Lejonet är formgivet av Anna Petrus vid 1920-talets andra hälft. Estrid Ericson använde det som dekor på olika föremål

Lagning vid låset, senare lås

354681

2016-01-24