Tapio Wirkkala Iittala vas Isberg
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, "Isberg", vas, Iittala , Finland 1959, formgiven 1952, formblåst, slipad dekor, signerad TAPIO WIRKKALA IITTALA -57, höjd ca 21 cm
HISTORIK: Modellen visades på Triennalen i Milano 1951.
Smärre nagg
354795
2016-01-19