Tapio Wirkkala Iittala vas Isberg

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TAPIO WIRKKALA, "Isberg", vas, Iittala , Finland 1959, formgiven 1952, formblåst, slipad dekor, signerad TAPIO WIRKKALA IITTALA -57, höjd ca 21 cm

HISTORIK: Modellen visades på Triennalen i Milano 1951.

Smärre nagg

354795

2016-01-19