Bestick silver gammal fransk
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BESTICK, 93 dlr, silver, modell gammal fransk, varierande ålder 18/1900-tal, bestående av: 11 bordsknivar, 14 bordsgafflar, 5 bordsskedar, 2 teskedar, 2 kaffeskedar, 7 matgafflar, 9 matknivar, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, 11 smörgåsgafflar, 2 smörknivar, osthyel, tårtspade, 2 salladsbestick, soppslev, såsslev, total vikt exkl knivar med rostfria blad ca 2350 g, (total vikt inkl. knivar med rostfria blad ca 5300 g)
Slitage, smärre skador på matknivarna, varierande storlekar och ålder
355040
2016-01-20