Bestick silver gammal fransk

Bestick silver gammal fransk
Bestick silver gammal fransk
Bestick silver gammal fransk
Bestick silver gammal fransk
Bestick silver gammal fransk
Bestick silver gammal fransk

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BESTICK, 93 dlr, silver, modell gammal fransk, varierande ålder 18/1900-tal, bestående av: 11 bordsknivar, 14 bordsgafflar, 5 bordsskedar, 2 teskedar, 2 kaffeskedar, 7 matgafflar, 9 matknivar, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, 11 smörgåsgafflar, 2 smörknivar, osthyel, tårtspade, 2 salladsbestick, soppslev, såsslev, total vikt exkl knivar med rostfria blad ca 2350 g, (total vikt inkl. knivar med rostfria blad ca 5300 g)

Slitage, smärre skador på matknivarna, varierande storlekar och ålder

355040

2016-01-20