GRE-NO-LI, Sportauktion

GRE-NO-LI,  Sportauktion
GRE-NO-LI,  Sportauktion

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GRE-NO-LI (Gunnar Gren - Gunnar Nordahl - Nils Liedholm) mm: PRESSFOTO - match mellan Milan och Roma med Gren (Milan), G. Nordahl (Milan), Nils Liedholm (Milan) samt K. Nordahl (Roma), Sune "Mona-Lisa" Andersson (Roma), Stig "Vittjärv" Sundqvist (Roma), VYKORT: ett med autografer av Roma 1950-tal bla Knut Nordahl, samt två vykort med autografer av Milan bla Gren, G Nordahl och Liedholm, PRESSFOTO, Svenska landslaget mot Danmark med bla Gre-no-li.
VYKORT till Knut Nordahl från "En hälsning från oss som spelar i Como i dagarna Stig (Vittjärv) Sundqvist med autografer av Roma-spelare 28.2.53, 11 st. VYKORT med lagbild av Inter 1959-60 med 1 spelarautograf, HOTELDEKALER (8) Hotel Quirinal Rome (7x10,5 cm) samt Milano Bristol Hotel Schmid (12,5x9 cm),
HISTORIK: Stig "Vittjärv" Sundqvist, Roma 1950-53, 78 matcher, 20 mål.
Knut Nordahl, Roma 1950-52, 61 matcher, 1 mål.
PROVENIENS: Fotbollsspelaren och OS Guld-medaljören Knut Nordahls familj

Pressfoto med hål, skador, veck

355052

2016-02-27