AIK-autografer 1940-tal mm, Sportauktion

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 000 SEK

AIK - MEMORABILIA - AUTOGRAFER på vykort från Istanbul, 1940-talets slut, bla "Garvis, "Blondie", Suna "Mona-Lisa" Andersson, Fred Andersson..."Hälsningar från AIK-gänget... K.Nordahl Polisen, Norrköping, Sweden, PRESSFOTO: "Cupfinalen: AIK-Landskrona, AIK tog årets cup som här beundras av Banken Olsson och Putte Koch 24.7.49 samt "Garvis åter hemma: AIKs vänsterinner återvände på fredagen efter det franska gästspelet. På bilden synes Banken Olsson, Garvis, Börje Leander och Fru Carlsson samt Putte Kock samlade kring den legendariska matchbollen från Paris 1.4.49", MINNESTAVLA/CUPFINALEN 1943 mot AIK (omspel 5-2 till IFK) "Till minne av vår Pekingsresa då du AIK fick kväsna...., tidningsutklipp: Knut Nordahl visade vägen, signaturer.

PROVENIENS: Fotbollsspelaren och OS Guld-medaljören Knut Nordahls familj

HISTORIK: Henry "Garvis" Carlsson spelade för AIK 1939-1949 och gjorde sammanlagt 192 allsvenska matcher med 97 mål. Han är än idag den spelare som har gjort flest mål på Råsundastadion med 60 allsvenska mål och åtta landslagsmål. Han var del av truppen som 1948 vann OS-guld i London. Spelade som amatör i franska Red Star de Paris Stade Français (1949) varefter han blev proffs i Atlético de Madrid (1949-53).

355119

2016-02-27