Svenska landslaget memorabilia, Sportauktion
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVENSKA LANDSLAGET 1950-TAL - MEMORABILIA - mm, VAS märkt DBU (Dansk Boldspil Union) och Danmark-Sverige 23.Oktober 1949 (Träningsmatch i Köpenhamn, 3-2 till Danmark), höjd 18 cm, diameter 12 cm, MINNESTALLRIK: Der Schwedischen Nationalmanschaft, November 1949, Kapfenberger Sportvereinigung (Österrikisk fotbollsklubb), diameter 19 cm, PRESSBILDER (26 st): bla Sverige-Danmark 10 okt 1948, Sverige-Ungern 19.6.49, Pressens-lag- Sverige 18.5.50, Knut Nordahl i luftduell (Ungern), Dansk läktarplats med banderollen "Knyt så naeven, hold på kuglen, nu skal svensken ha` på mulen", MENY: Ungern-Sverige, Budapest 1949 november 20
HOTELLDEKALER (17 st), samt SAS embarkation card.
FAT (okänt ursprung), märkt, diameter 7,5 cm
PROVENIENS: Fotbollsspelaren och OS Guld-medaljören Knut Nordahls familj
Vas med skador/lagningar, foton med veck (rullade)
355126
2016-02-27