Carl Malmsten skåp "Pyramid"
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CARL MALMSTEN, skåp, "Pyramid", formgivet 1944, omkring 1900-talets mitt, fanerad med mahogny, senare tapeserad dekor av "Flora", rak form, över- och underdel med dörrpar, utdragslådor vid skåpets mitt, höjd 168, 105 x 42 cm, nyckel finns
Planscher ur Lindman, Nordens Flora
355348
2016-01-23