Kassakista

Kassakista
Kassakista
Kassakista
Kassakista
Kassakista
Kassakista
Kassakista
Kassakista
Kassakista
Kassakista

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KASSAKISTA, metall, 1800-tal, bemålad i svart och grönt, höjd ca 50, 60 x 45 cm
ÖVRIGT: Enligt brev daterat 1852 ursprungligen från Söderhamns sjötullkammare
PROVENIENS: Tullverket

Senare bemålad, slitage, nyckel saknas

355424

2016-01-26