Skrivpulpet sengustaviansk
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIVPULPET, sengustaviansk, 1700-talets senare del, bemålad i mörkgrönt och svart, bladstavsdekor, kannelerade ben, 2 skrivytor med underliggande inredning i form av fack, höjd ca 92, 110 x 123 cm
PROVENIENS: Tullverket
Slitage, senare bemålat, en sida saknar lås
355532
2016-01-26