AIK ljusstakar silver, Sportauktion

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

AIK - MEMORABILIA - LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Eric Löfman, MGAB, E9, inskription "Lennart Askinger", "FÖR HELHJÄRTAD INSATS UNDER DE GÅNGNA ÅREN, AIK märke, daterad 1955", höjd 15 cm

PROVENIENS: Lennart "Blondi" Askinger (1922-95), spelade i AIK (1946-55). Representerat AIK i fotboll, bandy, ishockey. Svensk cupmästare: 1949. Spelade 89 matcher (fotboll), 5 mål, position: vänsterback.
Smeknamn: Pluntan (från barndomsåren då Lennart hjälpte byggjobbare att bära pilsner), Blondi (efter hans hårfärg, lagkamraterna kallade honom oftast Blondie).

Ljustakar fyllda

355574

2016-02-27