Jan Coelenbier Kanallandskap olja på pannå

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

14 000 SEK

JAN COELENBIER (Courtrai 1610-1680 Haarlem): Kanallandskap, olja på pannå, 30 x 41 cm.
Coelenbier var elev till Jan van Goyen, men många av hans arbeten var av sådan kvalitet att de senare har tillskrivits mästarens hand.
EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS: Haneberg, Södermanland
LITTERATUR: Slott och Herresäten i Sverige, Allhems förlag 1968, avbildad i interiör sidan 213

Krackeleringar , smärre färgbortfall

355679

2016-01-28