Thersners litografier m. slott i Skåne o. Blekinge

Klubbat för:

3 200 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

THERSNER, ULRIC, - THORA. Fordna och närvarande Sverige. Skånska utsigter. U.o.o.å. (Stockholm 1816-23).

Tvär folio (360x490 mm.). Tryckt huvudtlbl., graverat huvudtlbl. m. vignett, dedikationsblad, företal, innehållsförteckning, graverat tlbl. m. vignett, 60 graverade planscher (alla, enstaka fläckar, text delvis missfärgad av planscher, brunfläckad eller bruntonad, ca 40 blad hårt )
Nött rött samtida hfrbd, titel i guld på främre pärmen, sparsamt guldornerad rygg, skador i övre kant. Exlibris Hjalmar Wennerth.

Medbundet i slutet sammes 4 planscher för Blekinge med text.

Kuntoraportti

Se text

355714

Päivämäärä:

2016-01-25