AIK memorabilia cupsegern 1949, Sportauktion
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
1 200 SEK
AIK - MEMORABILIA - karaff med propp, graverat AIK-märke samt "Minne av Cupsegern 24/7 1949" LA (Lennart Askinger), etikett Kosta Sweden, höjd 24 cm,
PROVENIENS: Lennart "Blondi"/"Pluntan" Askinger (1922-95), spelade i AIK (1946-55). Representerat AIK i fotboll, bandy, ishockey. Svensk cupmästare: 1949. Spelade 89 matcher (fotboll), 5 mål, position: vänsterback.
Smeknamn: Pluntan (från barndomsåren då Lennart hjälpte byggjobbare att bära pilsner), Blondi (efter hans hårfärg, lagkamraterna kallade honom oftast Blondie).
Säsongen 1949 startade med att Svenska cupen avgjordes i juli månad. I kvartsfinalen ställdes AIK mot Norrköping som slutade 2-2 i Norrköping och omspelet på Råsunda avgjordes först i den andra förlängningen då AIK kunde göra 2-1. AIK mötte Landskrona inför 14 718 åskådare på Råsunda Fotbollstadion vann med 1-0, Sune Andersson avgjorde med en straffspark.
Obetydligt nagg
355851
2016-02-27