Bestick silver

Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

16 000 SEK

BESTICK, 142 dlr, silver, modell Empire, Otto Larsson, Landskrona ca 1913-20, bestående av: 18 matknivar, 18 matgafflar, 17 matskedar, 18 mindre matknivar, 15 mindre matgafflar, 16 dessertskedar, 15 fruktknivar med silverskaft, 12 fruktgafflar, 4 smörknivar, ostkniv, 2 såsslevar, 6 teskedar, total silvervikt exklusive knivar med stålblad ca 3950 g, 12 ostronknivar i nysilver samma modell medföljer

Slitage smärre skador, några stålblad rostiga
graverad bokstav S

356063

2016-01-28