Nordenskiöld Vegas färd m.fl. 5 vol.

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

NORDENSKIÖLDS RESOR (5). NORDENSKIÖLD, A. E., Vegas färd kring Asien och Europa... I-II. 1880-81.
Stor 8:o. 5 stålstuckna porträtt, utvikbara kartor o.a. illustrationer.
Samtida röda dekorerade halvfranska band. Exlibris Carl Gustaf Lewenhaupt (stämpel på titelbladet).
NORDENSKIÖLD, A. E. Den andra Dicksonska expeditionen till Grönland, dess inre isöken och dess ostkust, 1885.
8:o. 5 delvis utvikbara litograferade kartor (alla) och andra illustrationer. Rött dekorerat klotband.
NORDENSKIÖLD, A. E. Studier och forskningar föranledda av mina resor i Höga Norden. 1883.
Samtida originalklotband. Planscher och illustrationer.
KJELLMAN, F. R. Svenska polar-expeditionen år 1872-1873 under ledning af A. E. Nordenskiöld. Stockholm 1875. Stor 8:o. Titelbladet med träsnittsvignett, 1 utvikbar karta (liten reva), 2 utvikbara panoramabilder o.a. ill.
Halvklotband. 5 vol.

Banden något nötta och med småskador, Vegas titelblad med exlibris stämpel, Studier med tejplagning i falsar.

356262

2016-01-27