Böcker om resor bl.a. Afrika

Böcker om resor bl.a. Afrika
Böcker om resor bl.a. Afrika
Böcker om resor bl.a. Afrika
Böcker om resor bl.a. Afrika

Klubbat för:

3 400 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

RESOR AFRIKA, SYDAMERIKA MM. Bl.a. Casati, 10 Jahre in Äquatoria...mit Emin-Pascha, I-II 1891, Kandt, Caput Nili I-II, 1919, Alexander von Humboldt´s Reise in die Aequinoctil-Gegenden ... I-III, 1862,
även 5 faksimilupplagor från 2000-talet av tyska resor, exempelvis Frobenius, Das sterbende Afrika, Karl von den Steinen, Krämer, Dei Malangane von Tombara.
Delvis samtida band.

Zustandsbeschreibung

Varierande skick, vissa skador och fläckar

356294

2016-01-27