MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Kyrktorn, vinter, signerad "M. B-Clason" samt signerad och betitlad "Kyrktorn vinter / Märtha Bolin-Clason", i blyerts på baksidan, olja på pannå, 65,5 x 50,5 cm
HISTORIK:
Johannes kyrka, Stockholm. Utsikten är tagen från konstnärens hem på Eriksbergsgatan 23, Stockholm
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer
356494
2016-01-30