MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Kyrktorn, vinter, signerad "M. B-Clason" samt signerad och betitlad "Kyrktorn vinter / Märtha Bolin-Clason", i blyerts på baksidan, olja på pannå, 65,5 x 50,5 cm

HISTORIK:
Johannes kyrka, Stockholm. Utsikten är tagen från konstnärens hem på Eriksbergsgatan 23, Stockholm

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

356494

2016-01-30