MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

Klubbat för:

42 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Kungliga Dramaten och orchidé, signerad "i Nov. M. B. Clason." olja på duk, 50 x 60 cm.

HISTORIK:
Utförd 1943. Målad från konstnärens ateljé på Nybrokajen 17, ett rum hon hyrde av konstnären och författaren Bo Beskow (1906-1989).

PROVENIENS:
Skådespelaren Uno Henning (1895-1970)

LITTERATUR:
Svenskt Konstnärslexikon, Vol. I, 1952, s. 214
G. von platen i Aftontidningen, 25 januari 1944 (recension av utställningen på Galerie Moderne 1944)
N. Palmgren i Aftonbladet, 28 januari 1944 (recension av utställningen på Galerie Moderne 1944)
S. Lindström i Dagsposten, 29 januari 1944 (recension av utställningen på Galerie Moderne 1944)

UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Classon, 22 januari-6 februari 1944 (enligt recension).
Njurunda, Njurundas Konstförening, Stockviksverken, Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 14 "Dramaten och orchidé".
Norrköping, Norrköpings Konstförening, Märtha Bolin-Clason, öppnade 31 januari 1968, n. 12 "Dramaten
och orchidé".

Läs mer

356500

2016-01-30