MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356508
| Klubbat belopp | 3 800 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
X-et målar, Paris, Betitlad "X-et målar Paris", i blyerts på baksidan, olja på masonit, ca 33 x 55 cm.
HISTORIK:
Sven "X-et" Erixson (1899-1970) tillhörde Märtha Bolins
umgängeskrets i Paris. Han vistades där 1924.
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer