MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Min ateljé, Paris, signerad ´M B-C´ och signerad och daterad ´MBolin 1924 Paris Mon Atelier I i Paris 1924 N0 2 rue Belloni 8´, på baksidan, olja på duk, 41 x 33 cm,

UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason, 1-15 december 1937, förord av Otto G. Carlsund, nr. 24 ´Interiör från ateljén 1924´.
Falun, Falu konsthall, Märtha Bolin-Clason målningar, Britta Nehrman skulptur, 19 februari-1 mars 1939, nr. 21 ´Interiör från ateljén´.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

356512

2016-01-30