MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Väg genom by, Bretagne, signerad ´M. Bolin-Clason´ och ´M. Bolin-Clason Bretagne´, i blyerts på baksidan, olja på pannå med fransk tillverkarstämpel, 23 x 33 cm.

HISTORIK:
Utförd 1923-25

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

356523

2016-01-30