MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Väg genom by, Bretagne, signerad ´M. Bolin-Clason´ och ´M. Bolin-Clason Bretagne´, i blyerts på baksidan, olja på pannå med fransk tillverkarstämpel, 23 x 33 cm.
HISTORIK:
Utförd 1923-25
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer
356523
2016-01-30