MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

Klubbat för:

52 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Ask och vitsippor, Orrö, signerad ´från Orrö ask o vitsippor Märtha Bolin Clason f´, i blyerts på baksidan, olja på pannå, 32 x 41 cm

UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason. Utställning, 1-15 december 1937, nr. 42 "Från Orrö / 1931"
Falun, Falu konsthall, Märtha Bolin-Clason målningar, Britta
Nehrman skulptur, 19 februari-1 mars 1939, nr. 33 ´Ask om våren´
Stockholm, Stockholms Polisdistrikt, nr. 16 ´Ask och vitsippor (från Orrö)´(utlånad av Hans Eklund)
Stockholm, Stockholms Stadsmuseum, Naiv konst, 1974

HISTORIK:
Orrön är belägen i Stockholms skärgård i Nämdö socken i Värmdö kommun i Södermanland väster om Bulleröns naturreservat. Märtha och Isac Gustaf Clason hyrde där ett sommarställe 1931-32.

PROVENIENS:
Dr. Hans Eklund (f. 1921), 1:e antikvarie vid Stadsmuseum: hans auktion, Stockholms Auktionsverk, Naiva visioner, 2007-01-23, auktionsnr 46, klubbat belopp 5 200 kr.

Läs mer

356525

2016-01-30